1. Başka kullanıcılarla iletişim kurun, networking yapın

 

Takipçi kazanmanın yolu birçok kişi tarafından da tanınmaya bağlıdır. Çesitli toplantı ve etkinliklere giderek insanlarla tanışırız. Aynısını instagram’da neden yapmayalım? Instagram kullanıcılarının paylaşımlarını beğenerek ve yorumlar yazarak baskaları tarafından görünme şansınız artar ve bu durum takipçi sayınızın artmasını sağlar.

 

2- Çalışanlarınızın ve çalışma ortamınızın fotoğraflarını paylaşın

 

İnsanlar şirketlerin çalışma ortamlarını merak eder ve işlerin nasıl yürüdüğünü görmek isterler. McDonalds’in Why the Burgers in Ads Look Better than the Real Thing video’sunun viral olmasının sebebide budur.

 

Benzer bir şekilde şirketinizdeki günlük koşuşturmacaları ve etkinlikleri de takipçilerle paylaşabilirsiniz. Ancak bunu yaparken çalışanlarınızdan da mutlaka izin isteyin. Şirketinizin pozitif imajı açısından çalışanların mutlu fotoğraflarını paylaşmanız daha çok kişi tarafından da takip edilmenizi sağlar.

 

3. Etkinlik veya Ürünlerinizin başka yerde olmayan paylaşımlarını yapın

 

Çalışanlarınızın paylaşımlarının yanı sıra takipçi sayınızında artmasını sağlayacak ve instagram takipçilerinize özel paylaşımlar yapabilirsiniz. Örneğin, yurtdışında fuara katılacaksanız bu fuarda kullanacağınız görsellerin ön paylaşımını yapabilirsiniz. Eğer yakında yeni bir aksesuar satışa sunacaksanız, buna ait görselleri instagram kullanıcılarına özel paylaşabilirsiniz. Bu tarz paylaşımlar insanların merakını cezbeder ve sizi ziyaret eden kullanıcılar takipçileriniz olurlar.

 

4. Grafikler paylaşın

 

Bazı markalar için grafik veya karikatür paylaşmakta takipçilerin dikkatini çeker. Eğer marka imajınız buna uygunsa böyle bir paylaşım yapabilirsiniz ancak değilse bir sonraki adıma geçin.

 

5. Kolaj Oluşturun

 

Instagram’da kolaj oluşturamıyoruz ancak instagram harici birçok kolaj uygulama var, bunları kullanarak dikkat çeken görseller paylaşılabilir. (Instapic Frames, Pic Collage, Collage Shaper, Photo Shaper, Collage Maker, vb). Kolaj paylaşımları daha çok içerik paylaşmanızı sağlar. Burada önemli olan farklı ancak alakalı paylaşımları bir araya getirerek yapmanızdır.

 

Dört farklı kareyi bir araya getirerek bilgi verici ve dikkat çekici paylaşım yapılıyor. Fotoğraf kalitesini içerikten daha ön planda tutarsanız daha çok kişi sizi takip edecektir.

 

6. Hashtag, hashtag, hashtag

 

Hashtag’lerin önemi ve doğru kullanımı üzerine daha önce paylaşımlar yapmıştım. İlgili hashtag oluşturma paylaşımlarınızın daha çok kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Farklı sosyal platformlarda markanıza ait spesifik hashtag’ler kullanıyorsanız bunları instagram’da da kullanın. Böylece diğer sosyal platformlarda sizi takip eden kullanıcılar instagram’da da sizi takip etmeye devam edecektir. Paylaşmış olduğunuz her fotoğrafa ilgili ve sık kullandığınız hashtag’leri mutlaka ekleyin. Populer hashtag’leri veya ilgili hashtag’leri instagram’da arama yaparak da bulabilirsiniz. instagram’da aramış olduğunuz hashtag’lere en yakın olanını en üst sıralamada gösterir, böylece büyük bir karmaşadan kurtularak hashtag bulmanız kolaylaşır. Populer ancak sizinle alakası olmayan hashtag kullanımı hem sizi amatör hem de markanızı zayıf gösteriri. Kısa dönemde işe yarar ancak uzun dönemde faydası olmaz.

 

7. Instagram hesabınızı Facebook’da paylaşın

 

Facebook, instagram’ı satın aldığı için bu iki platform neredeyse birbiriyle sürekli etkileşim halinde. Dolayısı ile eğer facebook sayfanız varsa burada instagram hesabınızı ekleyebilir ve instagram paylaşımlarınızı facebook’da da yapabilirsiniz.

 

8. Instagram profiliniz güncel olsun

 

Instagram’a yüklediğiniz fotoğraflar kadar diğer önemli bir noktada instagram profiliniz. Etkili bir profil yazısı oluşturabilmeniz için 150 karakter hakkınız var. Dolayısı ile insanlara sadece kim olduğunuzu değil, nelerden hoşlandığınızı ve ilgi alanlarınızı da yazın ve paylaşın. Etkili profil oluşturma ile ilgili yazımı daha önce buradan paylaşmıştım.

 

9. Website’nizden instagram hesabınıza trafik oluşturun

 

Eğer websiteniz iyi trafik çekiyorsa, sosyal medya profilleriniz için ikon eklemeyi unutmayın. Eğer ilgiliyse blog’unuza instagram’dan fotoğraf ve video ekleyerek web sitenize ziyaretçi de çekebilirsiniz.

 

10. Paylaşımlarınıza ilgi çeken fotoğraf paylaşın

 

Instagram tamamen sanal görsellik üzerine kurulmuş bir platform. Dolayısı ile takipçilerinizin ilgisini devam ettirmek için düzenli paylaşımlar yapmanız çok önemlidir.

İlgi çeken fotoğraflar paylaşmak için Lumie, Snapseed, PicMonkey, Pixlr ve Color Splash gibi uygulamalar kullanarak ilgi çekici fotoğraflar oluşturabilirsiniz. PopPhoto ve CIO gibi uygulamlarla daha kaliteli fotoğraflar oluşturabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse instagram takipçilerinizi arttırmak için fotoğraflarınızın iyi kalitede olmasına ve takipçilerinizin dikkatini çekecek paylaşımlar yapmaya ve network yapmaya önem vermeniz gerekiyor. Böylece kullanıcılar da doğal olarak sizi takip edeceklerdir.

News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir